Podczas pierwszej edycji polsko-niemieckich Nurkowych Demo Days mieliśmy okazję poznać nad i pod wodą niedawno otwarty (2020 r.) zbiornik wodny, który znajduje się w zalanym kamieniołomie Hunsfels, nieopodal małego miasteczka Stromberg.
Akwen jest znacznie głębszy (54 m), niż podobne miejsca w Polsce i przez to umożliwia szerokie spektrum nurkowań rekreacyjnych i technicznych. W dodatku w okolicy jest jedynym atrakcyjnym miejscem nurkowym, co przekłada się na jego popularność wśród lokalnej społeczności.
Jeszcze w 2010 r. prowadzono tu aktywne wydobycie, jednak w wyniku przebicia żyły wodnej kamieniołom zaczął powoli wypełniać się wodą. Na początku z problemem radzono sobie przy użyciu systemu pomp, jednak gdy dzienne zapotrzebowanie na prąd było tak duże, że jego koszt wynosił ponad tysiąc euro, podjęto decyzję o opuszczeniu wyrobiska.
W ciągu kilku następnych lat woda wypełniła opuszczony kamieniołom, a jej poziom waha się w zależności od pory roku i opadów od 52 do 54 metrów. Oczywiście nie trzeba było długo czekać, by miejscem zainteresowali się lokalni nurkowie, których ilość i jakość okolicznych akwenów nie rozpieszcza. Hunsfels szybko został zaadoptowany jako akwen nurkowy. Na powierzchni zainstalowano platformę, która ma wygodne zejście i oddzielne wyjście z wody. Kolejna platforma została umieszczona na głębokości 6 metrów, tak, aby można było wygodnie ubrać butle stage i dodatkowy sprzęt, dokonać szybkiego sprawdzenia całego ekwipunku przed rozpoczęciem nurkowania lub dokończyć dekompresję.
W zbiorniku są prowadzone badania w ramach inicjatywy GUE Project Baseline. Na terenie kamieniołomu znajduje się kilkanaście miejsc pomiarowych, gdzie zbierane są dane.
Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie przetestowali w kamieniołomie naszego sprzętu. Do wody poszły praktycznie wszystkie latarki z naszej stajni. Od klasycznego SeaYa NARROW 30W LED w kolorach od niebieskiego, przez czerwony a na czarnym kończąc, po SeaYa ZOOM 32W LED, nie mówiąc już o naszym złotym jednorożcu – SeaYa SPOT 70W LED, który osiągnął i rozświetlił dno na maksymalnej głębokości 52 metrów, przy temperaturze wody wynoszącej 4°C.
Jeśli chodzi o faunę i florę, to pod wodą możemy napotkać kilka mniejszych ryb takich jak płotki czy małe szczupaki. W strefie litoralu znajdziemy sporo zieleni, która świetnie prezentuje się w świetle latarki lub promieniach słońca. Oczywiście na dnie natrafimy również na pozostałości infrastruktury z czasów wydobycia. Na głębokości około 40 m znajduje się sygnalizacja świetlna oraz pompa wodna. Poniżej 35 metra ściany kamieniołomu przybierają ciemniejszy kolor i są pokryte białymi żyłami, co w świetle latarki wygląda wprost zjawiskowo, a w świetle naszych latarek wręcz bajecznie 😉.
Z atrakcji typowo dla nurków, na skalnej półce została zatopiona także żaglówka, którą można znaleźć na głębokości około 20 m. Jest to jedyna sztuczna atrakcja i żadna nowa prędko się tu nie pojawi. Wszystko dlatego, że kamieniołom ma połączenie ze źródłem wody pitnej, z którego korzysta lokalna społeczność.
Galeria z wyprawy do kamieniołomu Hunsfels 2022.
[envira-gallery id=”3983″]